Stěhování uměleckých předmětů

Stěhování jako takové je považováno ve vědomí široké veřejnosti za sice kolikrát nepříjemnou nutnost (známe rčení je lépe vyhořet, než se stěhovat ), ale zároveň za běžnou práci – sice fyzicky náročnou, ale jinak poměrně jednoduchou. Zdaleka tomu tak ovšem není! Jako každý obor lidské činnosti má i stěhování své úrovně a svá patra náročnosti. Nejde jen o stěhování nebezpečných látek, ale také o stěhování klavírů, pian či dalších těžkých břemen a zejména o stěhování uměleckých předmětů.
 


 

Stěhování cenných předmětů přenechte profesionálům

Profesionálové v oboru dobře vědí, jak choulostivou záležitostí tento druh transportu bývá. Stěhují se předměty starožitné nebo kopie i originály uměleckých předmětů, mající kolikrát hodnotu o šesti nebo sedmi nulách, nemluvě o hodnotě historické. Některé jsou jedinečné a tak neocenitelné, že jejich poškození lépe ani nedomyslet. Proto se musí stěhování těchto artefaktů vnímat s největší zodpovědností. Přípravy a transportu uměleckých děl se účastní ti nejzkušenější pracovníci firem. Pojištění předmětu je naprostou samozřejmostí a v některých případech je nutno vyjednat i zvláštní pojistku.
 

Přepravní boxy

Z uvedeného je zřejmé, že stěhování uměleckých předmětů vyžaduje nejen zkušené pracovníky, odpovídající pojištění, ale také technické prostředky k bezpečnému převozu a manipulaci. Z těchto prostředků můžeme uvést nejrůznější typy přepravních krabic, boxů a skříní, ať už to jsou kartonové Pětivrstvé krabice, umělohmotné boxy uzavřené a uzamykatelné (možno je opatřit i plombou), různé typy dřevěných, sololitových či překližkových bednění, kolikrát zhotovených na míru apod. Tyto přenosové bedny jsou zevnitř plněny pěnovými vložkami, molitanovými vrstvami či polystyrénovými tělísky, aby i uvnitř byla umělecká díla co nejvíce chráněna. Některé přepravní boxy jsou vybaveny pryžovými kolečky pro převoz na chodbách, v galeriích apod. V mimořádných případech se z další techniky používají při manipulaci různé typy vozíků, ať už paletových či vysokozdvižných, někdy i vysokozdvižné plošiny nebo speciální hydraulická zařízení. Z toho všeho je vidět, jak náročné může být stěhování uměleckých artefaktů. Některá díla vyžadují pro transport speciální odpružené vozy se stabilní vnitřní teplotou, indikátory náklonu a nárazu, ochrannou bezpečnostní službu či ve zvlášť výjimečných případech i policejní asistenci.
 

Ochrana při stěhování

Samozřejmě než se díla uloží do speciálních přepravek dle jejich specifikace, musí se velmi pečlivě zabalit do nejrůznějších typů fólií či jsou obalena tzv. probalovým hedvábným papírem. To vše zajišťuje prevenci proti oděrům, otřesům apod. Při manipulaci např. s velkými sochami je nutná spolupráce s odborníky z daného oboru, bez jejichž dohledu tato činnost není možná. To platí ale i o mimořádně vzácných exponátech např. obrazů, hodin, keramiky, skla nebo také knih. Samotnému stěhovaní předchází důkladná příprava, konzultace s technikem stěhovací firmy, který posuzuje zakázku podle jednotlivých požadavků klienta. Klade se zcela mimořádný důraz na bezpečnost a mimořádné zacházení. Podmínky se specifikují ve smlouvě. Proto, co jsme zde uvedli, se obraťte vždy na profesionální firmu, která Vám zabezpečí bezpečný transport Vašich uměleckých děl, má v tomto oboru zkušenosti a zodpovídající materiálně technické vybavení.

 
Přečtěte si více
 

Rubrika : Byt Dům Magazín bydlení

Send to Friend

Email Agent

Novostavby Praha Podnájom Bratislava