Vývoj cen bytů v Praze

Jste majitelem bytu v Praze a uvažujete o jeho prodeji? Nebo naopak přemýšlíte o pořízení bytu v hlavním městě České republiky? Ať už patříte do jedné či druhé skupiny nebo uvažujete o investici do nemovitostí v Praze za účelem jejich dalšího pronájmu, bude vás jistě zajímat aktuální vývoj cen bytů v Praze.
 


 
Během posledního přibližně desetiletí došlo v České republice k více než dvojnásobnému nárůstu ceny bytů. Zatímco nejlevnější nemovitosti jsou především v regionech s vysokou nezaměstnaností, především na severu Čech, Praha je dlouhodobě nejdražší. Za obdobný byt zde můžete zaplatit i několikanásobně více, než ve městech jako je Chomutov nebo Most.
 

Byty v Praze jsou drahé, nejen v rámci České republiky

Ceny bytů v Praze byly na maximální výši kolem roku 2008. V té době se ceny bydlení v české metropoli vyšplhaly do astronomických výšek a pořízení solidního bytu zde pro běžného smrtelníka znamenalo zadlužit se na dlouhá léta dopředu. O cenové hladině bytů v Praze si můžeme udělat představu i z vyjádření Petra Orta, vedoucího katedry podnikání a oceňování na Bankovním institutu vysoké školy. Ten v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že při srovnání průměrných platů je Praha, pokud se bydlení týče, třikrát tak drahá než evropské metropole typu Vídně, Berlína nebo Mnichova.
 
V souvislosti s celosvětovou ekonomickou krizí došlo i v České republice k poklesu cen nemovitostí, a to domů i bytů. Cenový propad se nevyhnul ani Praze. Další cenový vývoj bude závislý jak na celosvětové ekonomické kondici, jejíž situace ovlivňuje i tuzemské hospodářství, tak právě na situaci na domácím trhu.
 

Meziroční vývoj cen bytů v Praze 2011/2012

Statistici obvykle v žebříčcích rozlišují mezi novostavbami a staršími byty. V Praze v současné době existuje několik developerských projektů, ve kterých nové byty zatím stále čekají na své nové majitele. Developeři se snaží zákazníky nalákat nejrůznějšími akcemi, jako např. nadstandardním bonusovým vybavením, parkovacím stáním v ceně bytu, v některých případech jste dokonce při koupi bytu mohli zdarma dostat i nový automobil. Část nabídky navíc developeři uměle drží mimo trh, protože nechtějí prodávat za ceny aktuálně diktované trhem.
 
V meziročním srovnání došlo v Praze u nových bytů k poklesu o 2,9 procenta. Starší byty pak poklesly o 3,2 procenta. Tento pokles je ovšem nižší než ve zbytku republiky. Pro rok 2012 bere řada analytiků jako nejpravděpodobnější scénář stagnaci cen nebo ještě spíše pokračování mírného poklesu.
 

Nabídková cena versus cena reálná

Potencionální kupci mohou mít do určité míry zkreslenou představu o cenách bytů v Praze, pokud se orientují pouze podle bulletinů realitních kanceláří nebo nabídek na realitních portálech. Ceny zde uváděné jsou nabídkové, reálná cena, za kolik se nemovitosti následně skutečně prodávají, bývá většinou nižší.
 
Tento rozdíl přitom na jednom bytu může činit sta tisíce korun. Ostatně sami realitní makléři potvrzují, že většina bytů se prodává přibližně o deset až dvacet procent levněji, než za kolik jsou nemovitosti uváděné v nabídkách.
 
Podle znalců pražského realitního trhu lze slevu do výše cca 10 procent „usmlouvat“ u naprosté většiny bytů, které jsou v nabídce k prodeji. S poklesem realitního trhu se naopak zvedlo procento, o které je obvykle možné cenu stlačit. Dříve to bylo jen okolo pěti procent.
 
U některých nemovitostí jsou ale ceny nadsazené ještě více, někdy až o dvacet procent. Pozice smlouvajících je samozřejmě daná především tím, jaký je o daný byt zájem a zda prodávající potřebuje prodej rychle uzavřít. Pokud je o byt zájem a chodí na něj hodně poptávek, majitel většinou nebývá příliš přístupný jít s cenou výrazněji dolů.
 
Velkou roli vždy hraje také lokalita. O byty v atraktivních pražských čtvrtích je stabilně velký zájem a jejich ceny klesají o poznání měně ochotně, než je celopražský průměr. Z tohoto hlediska jsou nejdražší byty na Praze 1 a Praze 2.
 

Jaké jsou průměrné ceny bytů v Praze za jeden metr čtvereční

Z hlediska vývoje cen bytů v Praze může být zajímavá i statistika průměrné ceny za jeden metr čtvereční bytu. Podle údajů serveru realitymix.cz byla v srpnu 2011 průměrná cena čtverečního metru bytu v Praze 54 248 Kč.
 
Do června 2012 hodnota poklesla o více než 1 000 Kč na metr čtvereční a ustálila se na hodnotě 53 007 Kč. Pokles pokračoval i během letních měsíců 2012, kdy v červenci ze statistik vyšla částka 52 847 Kč a srpnová čísla hovoří o ceně 52 516 Kč za metr čtvereční. Pro představu v Brně tato částka ve stejném období činila 35 518 Kč, v Ústí nad Labem pak 13 008 Kč.
 

Může vzrůst zájem o nájemní bydlení

Rok 2012 je na pražském trhu s byty charakterizován převisem nabídky nad poptávkou. Lze proto predikovat další drobný pokles cen, stále větší cenový rozdíl pak bude mezi byty ve vyhledávaných lokalitách oproti těm horším.
 
Pozitivní vliv na poptávku především po nových bytech by mohlo mít plánované zvýšení sazby DPH od příštího roku. Někteří kupci by mohli vsadit na to, že ceny se již aktuálně blíží svému minimu a nákupem ještě před koncem roku by se mohli snažit ušetřit.
 
Nepříznivá ekonomická situace, kdy má stále větší množství lidí hlouběji do kapsy, by mohla přát také růstu zájmu o nájemní bydlení. Hůře dostupné hypotéky donutí lidi častěji zvolit pronájem bytu místo vlastního bydlení. Zájem o pronájmy bytů v Praze je navíc podporován velkým množstvím lidí, kteří se sem stěhují za prací.

 

Přečtěte si více


 
TRIGON Hostivař, Byty Duhová, byty KOTI Hostivař II., Rezidence Nad Ryšánkou
 

Send to Friend

Email Agent

Novostavby Praha Podnájom Bratislava